Read Les Hommes viennent de Mars, Les Femmes viennent de Vénus by John Gray Free Online


Ebook Les Hommes viennent de Mars, Les Femmes viennent de Vénus by John Gray read! Book Title: Les Hommes viennent de Mars, Les Femmes viennent de Vénus
The author of the book: John Gray
Language: English
ISBN 13: 9782840984740
Format files: PDF
The size of the: 721 KB
Edition: Lafon
Date of issue: 1997
ISBN: 2840984741

Read full description of the books Les Hommes viennent de Mars, Les Femmes viennent de Vénus:

Kdysi za pradávných časů se Marťané a Venušanky setkali, zamilovali se do sebe a navázali šťastné vztahy, protože uznávali a respektovali vzájemné rozdíly. Potom však přišli na Zem a stihla je ztráta paměti: zapomněli, že pocházejí z různých planet. Touto metaforou vysvětluje Dr. John Gray běžné konflikty mezi muži a ženami a ukazuje, jak se odlišnost mezi pohlavími může projevovat a bránit navázání uspokojivých milostných vztatů. Na základě své mnohaleté zkušenosti úspěšného poradce párů i jednotlivců radí, jak neutralizovat rozdíly ve stylu komunikace, citových potřebách a způsobech chování a dostáhnout tak většího porozumění mezi partnery.

Read Ebooks by John GrayRead information about the author

Ebook Les Hommes viennent de Mars, Les Femmes viennent de Vénus read Online! Librarian Note: There is more than one author in the GoodReads database with this name.

John Gray is an American author on relationships and personal growth, best known for his 1992 book Men Are from Mars, Women Are from Venus, and other "pop psychology" books offering relationship advice.

He was previously married to fellow self-help author Barbara De Angelis, but they divorced in 1984. He is now married to Bonnie Gray and has three daughters.
Ebooks PDF EpubAdd a comment to Les Hommes viennent de Mars, Les Femmes viennent de Vénus
Read EBOOK Les Hommes viennent de Mars, Les Femmes viennent de Vénus by John Gray Online free

Download PDF: les-hommes-viennent-de-mars-les-femmes-viennent-de-venus.pdf Les Hommes viennent de Mars, Les Femmes viennent de Vénus PDF