Read Zlodějka knih by Markus Zusak Free Online


Ebook Zlodějka knih by Markus Zusak read! Book Title: Zlodějka knih
The author of the book: Markus Zusak
Language: English
ISBN 13: 9788025708637
Format files: PDF
The size of the: 759 KB
Edition: Argo
Date of issue: January 8th 2014
ISBN: 8025708632

Read full description of the books Zlodějka knih:

Světový bestseller pro mladé i dospělé čtenáře.
Mladý australský autor sepsal silný, jímavý a neobyčejně čtivý příběh. Jeho vypravěčem učinil Smrt. Smrt je zdánlivě nezúčastněný divák, s dokonalým odstupem, s osobitou perspektivou; má všechny předpoklady pro to být svědkem a vypravěčem. Ale příběh Liesel Memingerové je tak mimořádný, že i Smrt si musí přiznat zájem o živé lidi, dojetí z jejich utrpení, hořkost a úlevu z konců. I Smrt má srdce. Zusakova kniha se vydává na smutná místa, rozhodně ale není skličující.
Kniha se stala záhy po svém vydání mezinárodním bestselerem. Vyšla poprvé v roce 2006, letos její prodej dosáhl 1 000 000 výtisků po celém světě.
Čtenáři oceňují Zusakovo vypravěčské umění, originální volbu vypravěče, poetický jazyk, zejména se však vyzvedává téma knihy. Druhou světovou válku a holokaust se Zusakovi podařilo originálně a působivě zprostředkovat i těm, kteří tu dobu znají už jen z literatury, filmů či z vyprávění. Líčí ji jednak pohledem vševědoucí a všudypřítomné smrti, jednak slovy dítěte, navíc dítěte žijícího v Německu, v poražené zemi. Zaměřuje se ale spíš na všední život v zázemí, do kterého válka jen pomalu a plíživě proniká.
Podle Zusakových vlastních slov ho k napsání knihy inspirovalo vyprávění jeho matky, která prožila válku v Mnichově a zažila bombardování města, a byla i svědkem scény, která získala důležité místo ve Zlodějce knih: městem prošel průvod Židů pochodujících do koncentračního tábora; jakýsi muž prý jednomu z nich podal kousek chleba a dostal za to pár ran důtkami od vojáka z eskorty. Kolem této scény, spojující laskavost a krutost, dvě krajní polohy lidské povahy, pak vyrostl obsáhlý příběh, který dokáže podmanit.

Read Ebooks by Markus ZusakRead information about the author

Ebook Zlodějka knih read Online! Markus Zusak was born in 1975 and is the author of five books, including the international bestseller, The Book Thief , which is translated into more than forty languages. First released in 2005, The Book Thief has spent more than a decade on the New York Times bestseller list, and still remains there to this day.

His first three books, The Underdog, Fighting Ruben Wolfe and When Dogs Cry (also known as Getting the Girl) , released between 1999 and 2001, were all published internationally and garnered a number of awards and honours in his native Australia and the USA.

The Messenger (or I am the Messenger ), published in 2002, won the 2003 Australian Children’s Book Council Book of the Year Award (Older Readers) and the 2003 NSW Premier's Literary Award (Ethel Turner Prize), as well as receiving a Printz Honour in America. It also won numerous national readers choice awards across Europe, including, in 2007, the highly regarded Deutscher Jugendliteratur Jugendjury prize in Germany, which he won again for The Book Thief in 2010.

It is The Book Thief , however, that has established Markus Zusak as one of the most successful authors to come out of Australia. To date, The Book Thief has held the number one position at Amazon.com, Amazon.co.uk, the New York Times bestseller list, as well as in countries across South America, Europe and Asia. It has also been in the top five bestsellers in the UK and several other territories. It has amassed many and varied awards, ranging from literary prizes to readers choice awards to prizes voted on by booksellers. It was the only book to feature on both the USA and UK World Book Night Lists in 2012, and has been voted as Australian readers’ favourite book by iconic independent bookstore, Dymocks, three years running.

In 2013, The Book Thief was adapted to screen, directed by Emmy Award-winning Brian Percival (Downton Abbey) and shot in Berlin by Twentieth Century Fox. The cast was headlined by Academy Award winner Geoffrey Rush (Shine, The King’s Speech) and Academy Award nominee Emily Watson (Breaking the Waves, Anna Karenina). It also cast Sophie Nelisse (Monsieur Lazhar), as Liesel Meminger.

The Guardian calls The Book Thief “a novel of breathtaking scope, masterfully told.” The New York Times: “Brilliant and hugely ambitious…the kind of book that can be life-changing.” The Age: “an original, moving, beautifully written book.”

In 2014, Zusak received the American Library Association’s Margaret Edwards award for significant and lasting contribution to young adult literature, for his body of work ranging from The Underdog up to The The Book Thief .

Markus Zusak grew up in Sydney, Australia, and still lives there with his wife and two children.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Zlodějka knih
Read EBOOK Zlodějka knih by Markus Zusak Online free

Download PDF: zlodjka-knih.pdf Zlodějka knih PDF